Júniusi osztályprogramok 2025
1.a
A tanév utolsó hónapjában autóbusszal utaztunk a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba. Június 4-én 8 órakor indultunk, majd miután megérkeztünk, elfogyasztottuk a reggelinket. Ezt követően felszálltunk a kisvasútra, melyen korhű öltözetben dolgozó masiniszta és kalauz irányított. A vasútállomástól elsétáltunk a Kádártai lakóházhoz, a Bakony, Balaton – felvidékhez és a Vöcköndi lakóházhoz, a Nyugat – Dunántúlra. Itt diákjaink ketté váltak, és egy múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt. Fiúk és lányok külön – külön megismerkedhettek a házban és a ház körüli munkákkal. A fiúk fát vágtak, kukoricát morzsoltak, daráltak, kapáltak, gereblyéztek, füvet kaszáltak, rendeztek és forgattak. A lányok paplant ráztak, poroltak, vajat köpültek, – melyet friss kenyérre kenve meg is ettek – felsöpörtek, felmostak, búzát daráltak.
A foglalkozások után birtokba vettük a játszóteret. Kellőképpen elfáradva a délután második felében élményekkel teli szívvel elindultunk haza. Útközben azért még megálltunk egy fagyizásra. 😊
A programunk célja az volt, hogy a gyerekek megismerkedhessenek a házban és a ház körüli munkákkal. A nap folyamán a diákok élményszerűen tanultak, kérdeztek, felfedeztek.
Varró Vivien
1.b
Utolsó havi programunkhoz érkeztünk. Június első napjában autóbusszal utaztunk el a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumhoz. A napunk egy vasutazással indult, melyet korhű öltözetben dolgozó masiniszta és kalauz irányításával tettünk meg. Onnan a Kádártai lakóházhoz, azaz a Bakony, Balaton –felvidékhez és a Vöcköndi lakóházhoz, azaz a Nyugat-Dunántúlhoz látogattunk el. Itt múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk rész, melyben megismerkedhettek a gyerekek, hogy milyen munkák vannak a házban és körülötte. Saját maguk kipróbálhatták, hogy milyen teendők vannak egy háztartásban. Fát vágtak, kukoricát morzsoltak, daráltak, kapáltak, gereblyéztek, lekaszált füvet rendeztek, forgattak, paplant ráztak, poroltak, vajat köpültek, majd kenyérrel el is fogyasztottuk. Ezek a színes programok után egy nagyon jót játszottunk a játszótéren. Annyira tetszett a gyerekeknek is ez a nap, hogy szívesen máskor is visszamennének a Skanzenbe.
Doktorcsik Tünde
2.a
Az idei tanév lezárásához közeledve 2. évfolyammal egy felejthetetlen napot töltöttünk a Szentendrei Skanzenban.
A program során számos érdekes és élménydús tevékenységben volt részünk:
– Elsőként megnéztük a vízimalmot működés közben, ahol betekintést nyertünk a molnárok munkájába, közelebb hozva a gyerekekhez a népi mesterségek világát.
A régi iskolaépület bemutatása különösen nagy élményt jelentett a gyerekeknek. A tanulók beléphettek a korabeli tanterembe, ahol eredeti berendezéseket – padokat, palatáblákat, tintatartót és régi íróeszközöket – próbálhattak ki. A foglalkozásvezető segítségével megtapasztalhatták, milyen lehetett régen iskolába járni:
– Meghallgatták, hogyan folyt régen egy tanóra, és hogyan szólt a tanító a diákokhoz – még a „szigorú tekintetet” is bemutatta a múzeumpedagógus.
– Megbeszéltük, milyen volt a tanulók öltözete és viselkedése, mit jelentett a fegyelem, és hogy régen mennyire más szabályok vonatkoztak a gyerekekre.
– A tanulók nagyon élvezték a visszautazást az időben, összehasonlítva a régi és a mai iskola közötti különbségeket.
A Nyugat-dunántúli tájegységben finom mentaszörpöt kóstoltunk, ami igazi felfrissülést jelentett a melegben. A Fa házában a fa feldolgozásával ismerkedhettek a tanulók, kipróbálhatták a régi korok fából készült használati tárgyait. Az itt történt látogatás hozzájárult a népi kultúra megismeréséhez, és a fenntarthatóság iránti érzékenyítéshez.
A cipósütés programja igazi élménypedagógiai alkalom volt a gyerekek számára. A foglalkozásvezető segítségével a gyerekek megismerkedtek a hagyományos kenyérkészítés folyamatával, maguk is részt vettek a tészta dagasztásában, formázásában. A cipósütés során a gyerekek megtapasztalhatták az együttműködés, a kézügyesség és a türelem fontosságát.
A napot a Korzó cukrászdában tett fagyizással koronáztuk meg.
A program során a gyerekek élményszerűen tanultak, kérdeztek, felfedeztek. Ez a kíváncsiság és a tapasztalati tanulás segíti a hosszú távú ismeretszerzést és a pozitív attitűd kialakulását a világ megismerése iránt.
Sótiné Laczkó Gabriella
3.a
Elérkezett a várva-várt osztálykirándulás, a gyerekek többsége még nem járt a budapesti Vasúttörténeti Parkban. Az odautazás is érdekes volt számukra, mivel tömegközlekedéssel mentünk.
Az iskolai alvós buli emlékei a 4.a osztállyal
2025.06.27.
Az utolsó iskolai alvós buli felejthetetlen élményeket hozott mindannyiunk számára. Pénteken délután az osztálytermünket hálóteremmé varázsoltuk. Ezután előkerültek a társasjátékok, de a sportkedvelők sem unatkoztak, mert a fiúk az udvaron egy jó hangulatú focimeccsel indítottak. Vacsorára Petra vendégei voltunk, a finom pizzákat örömmel fogyasztottunk el. Ezután, különleges programként, elsétáltunk a Múzeumok Éjszakája eseményre, ahol meghallgattuk a Dányi Ifjúsági Fúvószenekar nyáresti koncertjét. Az élményt még emlékezetesebbé tette, hogy a gyerekek lufikat kaptak ajándékba, melyekkel kis szentjánosbogarakként világítottak az esti szürkületben. Az iskolába visszatérve just dance játék fokozta a hangulatot, ahol együtt táncoltunk, nevettünk. A fiúk felszabadultan párnacsatáztak, majd Niki elmaradhatatlan vattacukraival kedveskedett az osztálytársaknak. Ilyen élmények után az elalvás a szokottnál is nehezebben ment. Ez az este méltó búcsúja volt az alsós éveknek – egy közös élmény, amelyet örökre a szívünkbe zártunk.
Balázs Zsuzsanna
2025 júniusában Visegrádra utaztak iskolánk 5.évfolyamos tanulói. A Visegrádi Kispalotajátékokon vettünk részt, ahol a tartalmas programoknak köszönhetően nagyon jól érezték magukat a gyerekek.
A programok között szerepelt: reneszánsz táncbemutató, tánctanítás, íjászat, csatacsillag hajítás, kézműves mesterségek (kőfaragó, kovács, fazekas, gyertyamártó, nemezes, szövő, bőrműves) bemutatása, kipróbálása, kopjatörés - élő lovasviadal testközelből, látogatás a Salamon-toronyba, ahol solymászbemutatót és a Szent-György Lovagrend közreműködésével haditorna bemutatót tekinthettünk meg. Hajókáztunk a Dunán, majd a nap zárásaként ellátogattunk a Visegrádi bobpályára is. Tartalmas, élménydús, örömteli volt a kirándulás.
Az osztályból 19-en vettek részt rajta a 21-ből. Paitz Olivér betegség miatt hiányzott, még Vidák Rikárdó anyagi problémák miatt nem tudott részt venni.
Bugyi Gábor
5.b-c
2025 júniusában Visegrádra utaztak iskolánk 5.évfolyamos tanulói. A Visegrádi Kispalotajátékokon vettünk részt, ahol a tartalmas programoknak köszönhetően nagyon jól érezték magukat a gyerekek.
A programok között szerepelt: reneszánsz táncbemutató, tánctanítás, íjászat, csatacsillag hajítás, kézműves mesterségek (kőfaragó, kovács, fazekas, gyertyamártó, nemezes, szövő, bőrműves) bemutatása, kipróbálása, kopjatörés - élő lovasviadal testközelből, látogatás a Salamon-toronyba, ahol solymászbemutatót és a Szent-György Lovagrend közreműködésével haditorna bemutatót tekinthettünk meg. Hajókáztunk a Dunán, majd a nap zárásaként ellátogattunk a Visegrádi bobpályára is. Tartalmas, élménydús, örömteli volt a kirándulás.
Palyagáné Keczöl Anita és Juhászné Nyevelka Andrea
Palyagáné Keczöl Anita
6.b
Az év legizgalmasabb programján június 2-4-ig vettünk részt Zánkán. Már az utazás is izgalmas volt a sok csomaggal, bőrönddel. Az autóbusz Budapestre vitt minket, ahol felszálltunk az Erzsébet-táborba közlekedő vonatra. Szinte csak gyermekek töltötték meg a vonatot, ami feledtette a közel 3 órás vonatút egyhangúságát és a hőséget. Az állomáson szerencsére felfértünk a kis vonatra, így jutottunk el a táborba. A karszalagok átvétele után kezdődött a szórakoztató táborozás. Színes programokon vettünk részt, játszottunk, hajókáztunk, koncertet hallgattunk és a legjobb program a kedd esti disco volt. Esténként sokáig játszottunk, hajnalig beszélgettünk. Elfáradtunk, de nagyon jól éreztük magunkat.
Vér Márta
7.a
Június 2-án a Nemzeti Emlékezeti Program keretében a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben jártunk, ahol felkerestük néhány történelmi személyiség, író, költő, zeneszerző nyughelyét. Bementünk a Batthyány és a Kossuth mauzóleumba, tisztelegtünk a Petőfi család sírboltjánál, Arany Jánosra emlékeztünk kedves Margitszigetről származó tölgyfái alatt…
Június 13-án, pénteken Határtalanul előkészítő programjaink voltak. Először Budapesten, a Magyarság Házában a határon túli és a diaszpórában élő magyarságról szóló rendhagyó órán vettünk részt. Az előadó Romániából származik, sok személyes élményét és tapasztalatát megosztotta velünk. Tanácsokat is adott székelyföldi utunk kapcsán.
Az óra után vonattal továbbutaztunk Várpalotára, ahol a Trianon Múzeum kiállítását néztük meg. Érdekes, interaktív volt a tárlat, sok korabeli tárgyi emlékkel, filmfelvétellel. A múzeum munkatársa élvezetes módon vezetett bennünket végig, kiegészítve a korszakról történelemórán szerzett ismereteinket. A végén még szelfit is készítettünk gróf Apponyi Alberttel!
Tóthné Balázs Edit
8.a
Osztálykirándulás – Budapest (Margitsziget, Millenáris Park)
Az osztály utolsó kirándulására június 10-én került sor. Úti célként a Margitszigetet és a Millenáris Parkot választottuk. Mindkét helyszínen aktív programok részesei lehettünk. A délelőtt folyamán a Margitszigetet vettük birtokba, ahol egy szabadtéri szabadulószoba – játék nyújtott önfeledt szórakozást, miközben felfedeztük a sziget értékeit, gyönyörű környezetét. A játékra előzetesen regisztráltunk és részletesen megbeszéltük a szabályokat, feltételeket valamint kialakítottuk a háromszor öt fős csapatokat. Küldetésünk címe: „Bevetés a Margitszigeten”, amelynek egyedi útvonala és kerettörténete, egy kémtörténet volt. A feladat teljesítéséhez sétálni, kutakodni, gondolkodni kellett. Szükség volt logikára, kreatív gondolkodásra, jó megfigyelőképességre és együttműködésre. A feladványokat nagy izgalmak, sok nevetés és még több lépésszám mellett mobiltelefonokon oldottuk meg. Végül minden csapat sikeresen teljesítette a küldetést.
A délutáni program a Millenáris Park egy lenyűgöző kiállítása volt. A Huniverzum kiállítás alkalmat nyújtott, hogy testközelből megtapasztaljuk az űrutazás és űrkutatás izgalmas világát. Az interaktív kiállítás mellett megtekintettünk egy planetárium-vetítést, kipróbáltunk szimulátorokat sőt, megtapasztalhattuk a súlytalanság állapotát is. Láttunk speciális űrmaketteket, eredeti űrhajós műtárgyakat, megismertük a magyar űrutazás és űrkutatás kiemelkedő képviselőit, köztük Kapu Tibort, a második magyar kutatóűrhajóst és küldetését a kiválasztástól a visszatérésig. Hihetetlen élmény volt bepillantani a hazai űrtevékenységek sokoldalúságába, megismerni az űrutazás kihívásait és elmerülni a végtelen világűr titkaiban.
Laczkó Andrea
Kedves látogató!
További képeket a kókai iskoláról, az iskola életével kapcsolatban a galériában találhat az alábbi linkre kattintva.